Skolyoz Nedir, Skolyoz Belirtileri, Skolyoz Nedeni, Skolyoz Tanısı, Skolyoz Tedavisi

Skolyoz Röntgen Görüntüsü

Skolyoza genel bakış

Neden bu konu hakkında yazdığım ve neden böyle bir içerik ürettiğim aklınıza takılmış olabilir. Geçtiğimiz günlerde farklı bir bel ağrısı yaşadım ve bu bel ağrısı bunca yıllık hayatım boyunca yaşamadığım türden şiddetli ve omur üzerinde hissettiğim bir ağrı idi. Bir kaç gün boyunca oturmakta zorlandım. Maalesef masa başı bir işte çalıştığım ve günümün yaklaşık 10 saatini masa başında geçirdiğim için tedirgin oldum. Biraz araştırmacı bir yapım var ve bu yapım yüzünden de aklıma böyle durumlarda bir sürü belirti ve bir sürü sebep takılabiliyor.


Örneğin basit bir bel ağrısını Skolyoz ihtimali olarak görmem gibi. Bu sebeple bu hastalıktan müzdarip veya bu hastalık hakkında bilgi edinmek isteyen siz değerli okurlarıma amme hizmeti olarak Skolyozdan bahsetmek istedim. Yeri gelmişken, Skolyoz değilmişim !

Önce Skolyoz adlı bu garip hastalığın ne olduğundan bahsedelim. Aslında Skolyoz illeti en sık ve en yaygın olarak ergenlikten hemen önce büyüme çağı sırasında ortaya çıkan, omurganın eğriliğine sebep olan ve yaşam konforunu düşürmeye yönelik bir hastalıktır. Bu sebepledir ki bir takım kaynaklarda Skolyoz’a Omurga Eğriliği adı verilmiştir. Skolyoz, serebral palsi ve kas distrofisi gibi durumlardan kaynaklanabilirken, skolyoza sebep olan hücre değişimlerinin ve omurga eğriliğine neden olan ana sebeplerin henüz kesin tanıları bilinmemektedir. Dünya genelinde ergenlerin yaklaşık % 3’ünde irili ufaklı Skolyoz vardır.

Skolyozdan müzdarip olan vakalarının bir çoğu hafif vakalardır, ancak bazı omurga deformiteleri çocuklar büyüdükçe şiddetlenmeye devam eder ve belirtiler sıklaştıkça Ağır Skolyoz yaşanma ihtimali de güçlenir. Özellikle şiddetli bir spinal eğri ( Omurga dokusunun eğimi ) , göğüs kafesinin içinde yer alan boşluğu azaltabilir ve bu da akciğerlerin düzgün çalışmasına engel olarak hastanın nefes alışverişini oldukça etkileyerek zorlaştırabilir.

Hafif skolyozu olan çocuk vakalarda eğrinin daha kötüye gidip gitmediğini gözlemlemek adına X-RAY (Röntgen) ile sık sık izlem gerçekleştirilir. Hafif vakalar için çoğu durumda tedavi gerekli değildir. Bazı çocukların eğrinin kötüleşmesini önlemek için bir destek kullanmaları gerekebilir. Bir takım korseler, denge kıyafetleri, türlü destekler ile omurganın düz tutulması sayesinde eğrileşme ve spinal bozulmanın engellenmesi söz konusu olabilir. Hafif vakalarda gerileme yerine ilerleme gözlemlenmesi durumunda ise ciddi Skolyoz vakalarını düzeltmek ve önlemek adına ameliyat gerekmekebilir.

Skolyoz belirtileri

Skolyozun belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Düzensiz omuzlar (Bir omuzun yukarıda, diğer omuzun aşağıda olması gibi)
 • Diğerinden daha belirgin bir omuz çıkıntısı. (Sivrilmiş omuz başı)
 • Eğri bel
 • Bir kalça diğerinden daha yüksek ise (Kalçanın bir tarafı diğer tarafından daha yukarıda ise ve adım atarken topallanmaya başlanmışsa)

Bir skolyoz eğrisi kötüleşirse, omurga yan yana kıvrılmaya ek olarak dönecek veya bükülecektir. Bu, vücudun bir tarafındaki çıkıntıların diğer tarafa oranla daha yüksekte olmasına yol açarak omurların daha çok eğrilmesine, hareket ederken vücut dengesinin sağlanamamasına ve yürürken zorlanmaya sebep olacaktır. Eğer eğri artar ve omurga bir ‘S’ harfini andırmaya başlarsa yürüme yetisinin kaybı, yatağa veya tekerlekli sandalyeye mahkumiyet yaşanabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Çocuğunuzda skolyoz belirtileri fark ederseniz, fark ettiğiniz belirtilerin normal olmadığına eminseniz veya önlem almak ve emin olmak istiyortsanız doktorunuza başvurun. Bununla birlikte, skolyoz eğrileri ebeveyni veya çocuğu fark etmeden de gelişebilmektedir. Yani bir önlem almaya veya doktora görünmenize fırsat tanımadan da ortaya çıkabilmektedir. Genellikle ağrıya sebep olmamaları ve yavaşça ortaya çıktıkları için sinsice ilerlemiş olabilirler. Çocuğunuz okuyor ise, zaman zaman öğretmen, arkadaşlar veya spor yapan bir çocuk ise takım arkadaşları, bir çocuğun skolyozunu ilk fark edenlerdir.

Nedenler

Doktorlar, en yaygın skolyoz tipine neyin neden olduğunu bilmiyor ve malesef kesin bir tanı, sebep veya neden belirtemiyorlar. Hastalığın genetik ve kalıtsal özellikler taşıdığına inanılmakla birlikte, çevresel faktörlerin etkili olduğu durumların da olduğu, bazı durumlarda ise doğum öncesi ve sonrası bir takım sebepler yüzünden ortaya çıkma potansiyeli taşıdığına inanılıyor.
Örnek vermek gerekirse ;

 • Serebral palsi veya kas distrofisi gibi nöromüsküler durumlarda
 • Omurganın kemiklerinin gelişimini etkileyen doğum kusurları
 • Omurga yaralanmaları veya enfeksiyonları
 • Uyku şekli ve yeri vb.

Risk faktörleri içeren unsurlar ;

En yaygın skolyoz tipini geliştirmek için risk faktörleri şunlardır ;

 • Yaş. Belirti ve bulgular tipik olarak ergenlikten hemen önce oluşan büyüme hamlesi sırasında başlar.
 • Cinsiyet. Hem erkekler hem de kızlar aynı oranda hafif skolyoz geliştirseler de, kızların eğrinin kötüleşmesi ve tedavi gerektirmesi riski çok daha yüksektir.
 • Aile öyküsü. Ailede skolyoz olabilir, ancak skolyozlu çocukların çoğunda ailede hastalık öyküsü yoktur.

Komplikasyonlar

Skolyozlu çoğu insanda hafif bir hastalık şekli olsa da, skolyoz bazen aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir:

 • Akciğer ve kalp hasarı. Ciddi derecede ilerlemiş skolyozda, göğüs kafesi daralması sebebi ile omurga ve kaburgalar akciğerlere ve kalbe baskı yapabilir, bu baskı sonucu hastanın nefes alması ve kalbin pompalanma kabiliyeti zorlaşır.
 • Sırt problemleri. Çocukluk skolyozu olan yetişkinlerin genel popülasyondaki insanlardan daha fazla kronik bel ağrısı geçirme olasılığı daha yüksektir. İlerlemiş skolyozda omurga biçimi sebebi ile sık sık sırt ağrıları çekilebilir.
 • Görünüm. Skolyoz kötüleştikçe, düzensiz kalçalar ve omuzlar, belirgin kaburgalar, bel ve gövdenin yana doğru kayması da dahil olmak üzere daha belirgin değişikliklere neden olabilir. Skolyozlu bireyler genellikle görünümleri hakkında bilinçlendirilir.

Yukarıda yazdığım çeşitli nedenler ve ihtimallere karşın tedaviden pek bahsedemedim. Zira hastalığın iki önemli evresi var. Birincisi başlangıç düzeyi, ikincisi ise ileri düzey skolyoz. Başlangıç düzeyi Skolyozda yukarıda bahsettiğim gibi çeşitli korseler ile sırt ve bel bölgesi desteklenmek sureti ile skolyoz azalması sağlanmaya çalışıyor. İleri düzeyde ise ameliyattan başka çare yok gibi. Bu konuda bir ameliyat öncesi ve sonrası görüntüsü eklemek istiyorum.

Bu ve benzeri bir çok görüntüye Google abi üzerinden ulaşabilirsiniz. Ameliyatların oldukça önemli olduğu bu tedavi biçimi hasta için en büyük çıkar yol.

Umarım Skolyoz belasına yakalanmış ve yakalanma ihtimali olan herkesin işine yarayan bir yazı olmuştur. Unutmayın ki bugün vücudumuzda barındırmadığımız bir hastalık, yarın bu hastalığa yakalanmayacağımız anlamına gelmez.


Sağlıklı günler dilerim.

Bu konu ile alakalı webde en çok sorulan sorular ;

 • Hafif Skolyoz Nedir
 • Skolyoz Nedir, Tedavisi Var mı ?
 • Skolyoz (Omurga Eğrisi) Nedir ?
 • Skolyoz Ağrısı
 • Skolyoz Belirtileri
 • Skolyoz Tedavisi
 • Skolyoz Ameliyatı
 • Skolyoz Dereceleri

Bir cevap yazın